FB

Ochrona klubów i dyskotek - kursy i szkolenia

Wraz ze wzrastającym ruchem i różnorodnością klientów klubów oraz dyskotek, rośnie zapotrzebowanie na profesjonalne usługi ochrony. Bez odpowiednio przeszkolonego personelu, utrzymanie porządku i bezpieczeństwa w takich miejscach może stać się nie lada wyzwaniem.

Zastanawiasz się, jak wygląda praca ochroniarza w klubie? Jakie umiejętności są potrzebne, aby skutecznie wykonywać obowiązki? Co może, a czego nie może zrobić ochroniarz podczas pracy? Jak zdobyć kwalifikacje i uprawnienia do pracy w ochronie? W treści poznasz wszystkie odpowiedzi.

Odpowiedzialność pracy ochroniarza

Praca ochroniarza to nie tylko fizyczne zabezpieczanie obiektu. To także dbanie o komfort i bezpieczeństwo gości, obsługa klienta, a także umiejętność rozpoznawania i rozwiązywania problemów, zanim jeszcze się pojawią. Ochroniarz w klubie czy dyskotece to osoba, która musi być na bieżąco z sytuacją, reagować na dynamicznie zmieniające się okoliczności, a przy tym zachować profesjonalizm i spokój.

Gdy dochodzi do konfliktu, pracownik ochrony musi być w stanie szybko i skutecznie rozwiązać spór, często za pomocą komunikacji werbalnej, aby nie dopuścić do eskalacji sytuacji. Zdolność do podejmowania decyzji w krótkim czasie, a przy tym unikanie konfliktów z klientami, to podstawowe umiejętności, którymi każdy ochroniarz powinien dysponować.

Co może wydarzyć się w klubie lub dyskotece? Jaką wiedzę powinien posiadać pracownik ochrony w tym sektorze?

Wiedza i umiejętności niezbędne do ochrony klubów

Praca ochroniarza w dyskotece czy klubie to nie tylko czujne oko, ale także szybka reakcja, ocena sytuacji, a nade wszystko komunikacja. To zawód, który wymaga znajomości przepisów prawa w zakresie ochrony osób i mienia, ale także fizycznej jak i mentalnej gotowości do działania. Jakie konkretne sytuacje mogą wystąpić podczas pracy w ochronie?

  • Konflikty między gośćmi
    Dyskoteki i kluby to miejsca, w których emocje mogą szybko sięgać zenitu. Konflikty między gośćmi są częstym zjawiskiem, a odpowiednia interwencja ochrony może zapobiec niebezpieczeństwu i możliwym konsekwencjom spowodowanym przez agresywnych klubowiczów.
  • Nadużywanie alkoholu lub narkotyków
    Ochroniarz musi mieć świadomość i być w stanie szybko zidentyfikować osoby, które są pod wpływem substancji odurzających. Musi także wiedzieć, kiedy podjąć odpowiednie działania, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom imprezy.
  • Naruszanie zasad lokalu
    Każdy klub czy dyskoteka ma swój regulamin, którego przestrzegać muszą goście. Zadaniem ochroniarza jest dopilnowanie, aby wszystkie zasady były respektowane - na przykład zakaz palenia w określonych miejscach, zasady dotyczące stroju czy zachowania.
  • Nieupoważnione osoby
    Ochroniarz musi pilnować, aby na teren klubu nie wchodziły osoby nieuprawnione, na przykład niepełnoletnie czy takie, które wcześniej były usunięte z lokalu za złamanie zasad.
  • Pierwsza pomoc
    W klubach i dyskotekach zdarzają się różne sytuacje wymagające szybkiej interwencji medycznej - od zasłabnięć, poprzez skaleczenia, aż do poważniejszych urazów. W takich sytuacjach umiejętność udzielenia pierwszej pomocy może okazać się nieoceniona. Ochroniarz dba o bezpieczeństwo wszystkich uczestników.
  • Ewakuacja w razie zagrożenia
    W sytuacjach kryzysowych, takich jak pożar, zagrożenie bombowe czy inne niebezpieczeństwo, ochroniarz musi być w stanie skutecznie przeprowadzić ewakuację gości, dbając o ich bezpieczeństwo i porządek.

Odpowiednio przygotowany ochroniarz dyskoteki lub klubu jest w stanie skutecznie zarządzać takimi sytuacjami, minimalizując ryzyko i zapewniając bezpieczeństwo dla wszystkich osób obecnych na miejscu.

To właśnie tę wiedzę i umiejętności oferuje nasz kurs kwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej. Nauczymy Cię zasad przeprowadzania interwencji, przekażemy specjalistyczną wiedzę prawną i procedury użycia środków przymusu bezpośredniego. Organizujemy szkolenia w Twoim mieście!

Co ochroniarz klubu może zrobić, a czego nie może się dopuścić?

Uprawnienia pracownika ochrony pracującego w klubie różnią się w zależności od tego czy ochroniasz posiada wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony czy nie. Osoby nie posiadające wpisu KPOF przestrzegają regulaminu obiektu. W przypadku zagrożenia mogą korzystać z uprawnień obywatelskich takich jak ujęcie, obrona konieczna, stan wyższej konieczności. Ochroniasz posiadający uprawnienia w trakcie pracy w klubie jest uprawniony do stosowania środków przymusu bezpośredniego do których uprawnia go ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia oraz ustawa z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Zapisz się na kurs Kwalifikowany pracownik ochrony fizycznej i zdobądź szerokie uprawnienia do ochrony klubów i dyskotek.

Co ochroniarz klubu/dyskoteki może zrobić:

  • Kontrolować dostęp do obiektu - pracownik ochrony ma prawo decydować, kto wejdzie do klubu lub dyskoteki m.in. poprzez kontrolę wieku, wyglądu, zachowania i innych czynników, które mogą wpływać na atmosferę i bezpieczeństwo imprezy.
  • Interweniować w sytuacjach konfliktowych - ochroniarz ma prawo i obowiązek interweniować w sytuacjach, które zagrażają bezpieczeństwu osób obecnych w lokalu, np. rozdzielać osoby zaangażowane w bójkę, uspokajać agresywnych gości, czy też w ostateczności usuwać problematycznych ludzi z lokalu.
  • Wezwać pomoc - w sytuacjach, które wymagają pomocy innych służb, takich jak policja, pogotowie ratunkowe czy straż pożarna, ochroniarz ma prawo i obowiązek wezwać te służby.
  • Udzielać pierwszej pomocy - w momencie, gdy ktoś potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej, ochroniarz ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy.

Stosowanie środków przymusu bezpośredniego:

  • Proporcjonalność - siła i metody zastosowane przez ochroniarza muszą być proporcjonalne stopnia do zagrożenia. Oznacza to, że ochroniarz nie może użyć więcej siły, niż jest to konieczne do rozwiązania sytuacji. Pracownik ochrony zobowiązany jest wybrać środek przymusu bezpośredniego o jak najmniejszej dolegliwości dla sprawcy.
  • Ostateczność - środki przymusu bezpośredniego powinny być wykorzystywane jako ostateczność, gdy inne metody nie przyniosły lub nie mogą przynieść rezultatu.
  • Bezpieczeństwo - ochroniarz musi zawsze dążyć do minimalizacji ryzyka dla bezpieczeństwa osób postronnych i samej osoby, wobec której stosowany jest środek przymusu.
  • Przepisy prawa - stosowanie środków przymusu musi zawsze odbywać się zgodnie z przepisami prawa. W przypadku ich naruszenia, pracownik może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Dlatego tak ważna jest wiedza na temat obowiązujących przepisów oraz swoich uprawnień w wykonywanej pracy.

Czego ochroniarz klubu NIE MOŻE zrobić

Przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązku rodzi odpowiedzialność karną pracownika ochrony - art. 50 ustawy z dnia 22 sierpnia o ochronie osób i mienia. Wśród niedopuszczalnych zachowań pracownika ochrony znajdują się:

  • Nadużywanie uprawnień
    Ochroniarz dyskoteki ma pewne uprawnienia, które wynikają z jego roli, ale nie może ich nadużywać. Na przykład, nie ma prawa stosować nieproporcjonalnej siły fizycznej, dyskryminować gości, czy naruszać ich prywatności bez uzasadnionego powodu.
  • Ignorowanie zagrożeń
    Pracownik ochrony klubu ma obowiązek reagować na wszelkie zagrożenia dla bezpieczeństwa gości i personelu klubu. Ignorowanie takich sytuacji jest nieakceptowalne.
  • Picie alkoholu lub zażywanie narkotyków podczas pracy
    Ochroniarz podczas swojego dyżuru musi być w pełni skoncentrowany i gotowy do działania w każdym momencie. Konsumpcja substancji wpływających na stan świadomości jest absolutnie niedopuszczalna.
  • Niezastosowanie się do przepisów prawa
    Pracownik ochrony musi przestrzegać przepisów prawa, zarówno w swoich działaniach, jak i w reakcjach na działania innych. Niezastosowanie się do przepisów może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych.

Kurs KPOF ochrona dyskotek i klubów

W centrum naszej filozofii szkoleniowej leży praktyka - wierzymy, że najlepszym nauczycielem jest doświadczenie. Dlatego nasz kurs ochrony dyskotek i klubów zawiera intensywne zajęcia praktyczne z samoobrony, taktyki i technik interwencji i pierwszej pomocy. Zajęcia praktyczne prowadzone są jednak w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - ustawę z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia oraz powiązane akty prawne i wykonawcze.

Zajęcia prowadzone są stacjonarnie w specjalistycznie wyposażonej sali szkoleniowej. W tym bezpiecznym i kontrolowanym środowisku doświadczone kadry szkoleniowe przeprowadzają symulacje sytuacji z jakimi kursanci mogą spotkać się w rzeczywistym środowisku pracy. Każda z nich stanowi cenne doświadczenie, które pomaga przyszłym pracownikom ochrony lepiej zrozumieć swoją rolę, a przede wszystkim nauczyć się efektywnego reagowania na różnego rodzaju zagrożenia.

Dzięki takiemu podejściu nasi absolwenci są nie tylko teoretycznie przygotowani do pracy w branży, ale przede wszystkim mają pewność, że poradzą sobie w praktyce.

Zapisz się na kurs ochrony klubów i dyskotek

Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się ze mną!

Tel. 508-803-111

E-mail: kbanasik.passa@o2.pl

Katarzyna Banasik

 

Organizujemy kursy ochrony w Twoim mieście! Sprawdź:

Zarezerwuj miejsce

Zainteresowany?

Interesuje Cię nasz kurs? Zostaw numer telefonu a wszystko Ci wyjaśnię.