Baza wiedzy

Bezpieczeństwo imprez masowych: wyzwania i obowiązki ochroniarza

Wraz z nadejściem lata imprezy, koncerty, międzynarodowe konferencje oraz duże rozrywkowe wydarzenia ponownie wracają na afisz. To natomiast sprawia, że wzrasta zapotrzebowanie na wykwalifikowanych ochroniarzy, ponieważ jednym z kluczowych aspektów organizacji takich wydarzeń jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestników. I tu na myśl przychodzi pytanie: Co składa się na zabezpieczenie dużej imprezy i dlaczego warto powierzyć je profesjonalnej agencji ochrony?

Czym jest impreza masowa?

Nie każda duża impreza jest imprezą masową. Zgodnie z Ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych z dnia 20 marca 2009 r., impreza masowa to wydarzenie skierowane do szerokiej publiczności, o charakterze artystycznym, rozrywkowym lub sportowym. Kwalifikacja wydarzenia jako imprezy masowej zależy od liczby uczestników i rodzaju przestrzeni, w której się odbywa. Organizacja takiej imprezy wiąże się z określonymi wymaganiami prawnymi, w tym uzyskaniem pozytywnych opinii od określonych ustawą podmiotów oraz zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej.

Formalności i wymagane zgody

Organizator imprezy masowej musi złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej w urzędzie miasta lub gminy (w zależności od miejsca imprezy). Zezwolenie wydawane jest po uzyskaniu pozytywnych opinii od policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego i inspektora sanitarnego. Plany zabezpieczenia imprezy masowej muszą być złożone do odpowiednich służb i podmiotów minimum 30 dni przed planowanym terminem wydarzenia. Zezwolenie wydawane jest w terminie ok 14 dni przed rozpoczęciem imprezy masowej.

Rola ochroniarza w zabezpieczeniu imprezy

Wydarzenia sportowe i inne imprezy masowe wymagają ścisłej kontroli wejść. Ochroniarze sprawdzają bilety i weryfikują, czy uczestnicy nie wnoszą niebezpiecznych przedmiotów. Doświadczenie pracowników ochrony jest niezwykle ważne, szczególnie w newralgicznych miejscach jak bramy wejściowe. Kontrolowane są również wejścia dla VIP-ów i służb technicznych, a jasny system identyfikacji osób i pojazdów jest niezbędny. Ochrona na imprezie masowej dzieli się na służby porządkowe i informacyjne. Służby porządkowe są to pracownicy ochrony, którzy oprócz wymaganego szkolenia z zakresu zabezpieczenia imprez masowych posiadają wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony. Służby porządkowe i informacyjne podlegają kierownikowi ds. bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo na terenie imprezy

Służby informacyjne koordynują ruch uczestników i dysponują wiedzą na temat infrastruktury wydarzenia. Informują uczestników o przyjętych rozwiązaniach organizacyjnych. Ważne jest, aby uczestnicy nie przemieszczali się poza wyznaczonymi strefami. Służby porządkowe muszą umieć przewidywać i reagować na potencjalne zagrożenia, dostosowując swoje działania do dynamiki wydarzenia. Mogą stosować wybrane środki przymusu bezpośredniego. Służby porządkowe i informacyjne mają prawo do legitymowania osób, przeglądu zawartości odzieży lub bagażu, ujęcia osób.

Profesjonalne przygotowanie i współpraca

Sukces organizacyjny imprezy masowej zależy od wielomiesięcznych przygotowań i współpracy z doświadczonymi partnerami. Kierownik ds. bezpieczeństwa i pracownicy ochrony (służby porządkowe i informacyjne) muszą ściśle współpracować z organizatorem i służbami ratunkowymi, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestników i sprawną realizację wydarzenia.

Kursy dla ochroniarzy

Dla osób zainteresowanych karierą w ochronie imprez masowych niezbędne jest odpowiednie szkolenie. Stowarzyszenie Passa oferuje kursy dla członków służby porządkowej i informacyjnej, które przygotowują do pracy podczas imprez masowych. Uczestnicy kursów zdobywają wiedzę i umiejętności niezbędne do skutecznego zapewnienia bezpieczeństwa na dużych wydarzeniach. Aby pełnić funkcję kierownika ds. bezpieczeństwa na imprezie masowej (jest to osoba, która odpowiada za bezpieczeństwo uczestników i koordynuje pracę służb ochrony) zapisz się na szkolenie "kierownik ds. bezpieczeństwa".

Ochrona imprez masowych to skomplikowane zadanie, które wymaga doświadczenia, wiedzy i odpowiednich przygotowań. Profesjonalne agencje ochrony, współpracując z organizatorami, są kluczowe dla bezpiecznego i sprawnego przebiegu takich wydarzeń. Dla tych, którzy chcą dołączyć do grona profesjonalistów w tej dziedzinie, kursy oferowane przez Stowarzyszenie Passa są doskonałym wyborem.

Chcesz zostać profesjonalnym ochroniarzem?

Poznaj nasze kursy ochrony, gdzie nabędziesz uprawnienia pracownika ochrony bez państwowych egzaminów, zdobędziesz rzetelne praktyczne przygotowanie do zawodu, a także niezbędną wiedzę na temat swoich uprawnień i obowiązków. Oferujemy szkolenia dla pracowników ochrony z zakresu zabezpieczenia imprez masowych oraz z zakresu ochrony osób i mienia (obiekty ochrony fizycznej, konwoje, patrole interwencyjne).