"MY MŁODE POKOLENIE - TOBIE OJCZYZNO !!!

EDYCJA II PROJEKTU PROOBRONNEGO

Stowarzyszenie "PASSA" w okresie sierpień - listopad 2023 zrealizowało w.w zadanie publiczne dofinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Projekt powstał w odpowiedzi na bezpośrednie zagrożenie naszego kraju w związku z inwazją zbrojną Federacji Rosyjskiej na terenie Ukrainy, ale także w związku z ogłoszoną niezwłocznie po rozpoczęciu wojny przez Ministra Edukacji i Nauki zapowiedzią zmian w programie nauczania przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa”. Projekt jest kontynuacją działań z roku 2022.

Szczegółowe informacje o dofinansowaniu:

• Nazwa zadania: „MY MŁODE POKOLENIE – TOBIE OJCZYZNO! Szkolenia proobronne dla uczniów świętokrzyskich placówek oświatowych - edycja II
  • Dofinansowanie w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w formie wsparcia w zakresie: Obronność państwa i działalność Sił Zbrojnych RP pn.: „I Ty możesz służyć Ojczyźnie” ogłoszonego przez Ministra Obrony Narodowej (otwarty konkurs ofert nr 04/2023/WD/DEKiD).
  • Rodzaj dofinansowania: dotacja, której celem jest realizacja zadania publicznego
  • Wartość dofinansowania: 40.000 zł, Całkowita wartość zadania: 50.200 zł.

OPIS ZADANIA:

Projekt zakładał realizację szeregu działań proobronnych skierowanych do uczniów i nauczycieli świętokrzyskich szkół z zakresu m.in.:

• wyszkolenia strzeleckiego (w tym zajęcia na strzelnicy i z wykorzystaniem strzelnic wirtualnych)
  • zasady działania na polu walki,
  • alarmowanie w przypadku zagrożenia atakiem z powietrza,
  • zasady organizacji plecaka przetrwania i bezpiecznego schronu,
  • elementy zielonej taktyki
  • pierwsza pomoc przedmedyczna na polu walki.

ORGANIZATORZY: Stowarzyszenie Aktywności Zawodowej "PASSA" w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji OZ w Kielcach.

PATRONI HONOROWI: Minister Edukacji i Nauki, Wojewoda Świętokrzyski

ADRESACI: studenci, uczniowie i nauczyciele świętokrzyskich szkół

W ramach projektu:

✅ przeprowadzono specjalistyczne szkolenia proobronne w placówkach oświatowych

✅ zorganizowano zajęcia praktyczne na strzelnicy

✅ zorganizowano konkursy strzeleckie

✅ nakręcono 50-minutowy instruktażowy film proobronny oraz film promujący służbę wojskową

✅ przeprowadzono akcję proobronną "Bliżej Wojska"

✅ przeprowadzono szeroką kampanię promocyjną

Liczbowe określenie skali działań:

• 14 placówek oświatowych
  • 2.726 uczniów i studentów bezpośrednio uczestniczących w szkoleniach
  • 196 godzin zajęć
  • 3.220 szt. zużytej amunicji
  • 7.000 broszur edukacyjnych przekazanych placówkom
  • 420 pakietów edukacyjnych przekazanych uczniom

Za pośrednictwem Kuratorium Oświaty w Kielcach filmy, broszury oraz wszystkie materiały dydaktyczne wytworzone w ramach realizacji zadania publicznego (w tym pakiety edukacyjne oraz materiały pokonferencyjne dla nauczycieli i dyrektorów) zostały przekazane do wszystkich placówek oświatowych z woj. świętokrzyskiego.