FB

Seniorze nie daj się oszukać!

Seniorze nie daj się oszukać!

08.07.2019 r. na antenie Radia Kielce Prezes Stowarzyszenia "PASSA" Katarzyna Banasik wspólnie z Rzecznikiem Świętokrzyskiej Policji nadkom. Kamil Tokarski udzielali wskazówek i porad dotyczących bezpieczeństwa osób starszych. 


Czas wakacji jest to czas wzmożonej aktywności złodziei, kieszonkowców i innych osób pragnących wykorzystać nieuwagę seniorów bardzo często mieszkających samotnie.

Podczas audycji zwrócono szczególną uwagą na zagrożenia związane z:

  • OSZUSTWAMI metodą na wnuczka, na policjanta, na inkasenta - Policjant, prokurator, przedstawiciel instytucji nigdy nie zadzwoni do Ciebie z prośbą o przekazanie pieniędzy!
  • zaproszeniami na bezpłatne POKAZY, badania, odbiory nagród - często ukrytym celem tych spotkań jest sprzedaż pościeli, garnków, urządzeń medycznych, które NIE SĄ WARTE SWOJEJ CENY! Pamiętaj, jeśli kupiłeś towar w domu lub na pokazie w terminie 14 dni możesz odstąpić od podpisanej umowy!
  • szybkimi POŻYCZKAMI - "Chwilówkami" - Parabanki stosują wyrafinowane sztuczki oferując pożyczki „na chwilę” . Spłata takiej pożyczki często okazuje się bardzo trudna, czasami niemożliwa , a nie brakuje przypadków że trwa do końca życia
  • INTERNETEM - uważaj na wirtualne znajomości . Internet stwarza duże możliwości do nawiązywania anonimowych znajomości – nigdy nie wiemy kto jest po drugiej stronie i czym się kieruje nawiązując znajomość
  • KRADZIEŻAMI - do najczęstszych kradzieży dochodzi w domach oraz w miejscach o dużym skupisku ludności np. „plac targowy, zgromadzenia, komunikacja miejska”. Należy pamiętać o procedurach: *noś torebkę zawsze z przodu, *nie trzymaj dokumentów w jednym miejscu, *wypłacając pieniądze z bankomatu rozejrzyj się czy i kto stoi za Tobą, nigdy nie zapisuj nr PIN do karty płatniczej!!!!!!

Należy pamiętać aby:
✔️Współpracować z Policją
✔️Brać udział w szkoleniach, spotkaniach profilaktycznych
✔️Zwracać uwagę na szczegóły i obserwować otoczenie
✔️Aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym,

bo BEZPIECZNY senior to AKTYWNY senior ‼️

Galeria